Jak digitalizovat obchodní oddělení ve firmě

Jak digitalizovat obchodní oddělení ve firmě

13.10.2020

Obory strojírenství a průmyslu obecně procházejí v posledních letech velkými změnami. Přichází digitalizace, která zefektivňuje takřka všechny procesy ve společnostech. To umožní firmám nejen rychleji reagovat na rostoucí individuální požadavky zákazníků, ale také jim pomáhá zvyšovat kvalitu výroby a otevírat nové oblasti podnikání.


S digitalizací ve firmách se nejčastěji setkáváme u návrhu produktů a v samotné výrobě. Návrháři dávno za sebou nechali papír a tužku a používají špičkové počítačové programy. Přesné tvoření nových produktů s plně propojenou výrobou, kde dnes jsou mozkem hlavně algoritmy a neustále se opakující smyčky kódů, předběhly i odvětví, která však přináší firmám obrat a zisk. Nejde o nic jiného, než je obchod a marketing společností, na který se u tzv. Průmyslu 4.0 pozapomnělo. Přitom jsou to právě tyto body v celém řetězci, které se starají o přivedení nových zákazníků a uzavírání obchodních partnerství pro další růst společnosti.


Když se řekne obchod a marketing v průmyslové společnosti, každý si automaticky vybaví stánek na veletrhu, často textem přeplácané “roll-upy” a postávající obchodní zástupce společnosti v saku, v jehož kapse jsou klíče od služebního auta, s kterým téměř každý den vyráží lovit nové zákazníky a zakázky. Takto funguje obchod mezi společnostmi dodnes.


Doba se však mění a stejně jako se digitalizují procesy k výrobě produktu, tak se digitalizuje i obchodní a marketingová komunikace. 

Vnější vlivy, kterými si aktuálně prochází celá planeta, tuto změnu jen zvýrazňují a posouvají dále. Omezené možnosti  cestování a osobního kontaktu nutí firmy nacházet nové způsoby, jak ukázat svou značku, produkty a oslovit potenciální obchodní partnery.


Cesta do digitalizace obchodu může však být jednoduchá a zná ji dnes téměř každý dospělý - nákup a prodej přes internet. Na první pohled by se to mohlo zdát jako nepředstavitelné. Vždyť internetový prodej funguje hlavně mezi firmou a koncovým zákazníkem, prostě klasický e-shop. Rozjetí a provoz e-shopu včetně jeho propagace pro B2B společnost je velkým a také náročným krokem, ať už z pohledu energie či financí. O to horší je to pro společnosti, které dosud neměly žádnou zkušenost s obchodováním přes internet. Proto firmy potřebují najít prostředí, kde je vše připraveno a obchodování včetně propagace může začít okamžitě a za minimální náklady.


Řešením je internetové tržiště pro firmy.

Místo, kde se setkává nabídka a poptávka firem a kde vše probíhá online. S tímto tržištěm přišla na český trh společnost Nulisec, která chtěla umožnit firmám získávat jednodušeji nové kontakty a obchodní partnery. Co může výrobce či dodavatel na takovém tržišti očekávat a proč jej využívat? Tržiště zahrnuje jak obchodní, tak i marketingovou část propagace firmy. V praxi to znamená, že firma může na tomto tržišti vystavit své produkty, ukázat katalogy, certifikáty o kvalitě nebo články o svých produktech a společnosti. 


Tržiště Nulisec však není jen digitální prezentací, ale zároveň digitálním obchodem. Společnost si stejně jako v běžném prostředí nastaví cenové podmínky a obchodní podmínky. Potenciální odběratel si následně může zažádat o konkrétní cenové nabídky a ceníky. Jakmile se společnosti propojí, může odběratel nakoupit zboží od dodavatele stejně jako by nakupoval v e-shopu dané firmy. 


Pro společnosti obchodující mezi sebou je velmi důležitým faktorem bezpečnost informací a důvěryhodnost v druhou obchodní stranu. Pro to bylo internetové tržiště Nulisec navrženo tak, aby všechny tyto podmínky byly splněny. Na tržišti mohou obchodovat pouze ověřené společnosti a obchodní subjekty. Citlivé informace dodavatelů, jako jsou například velkoobchodní ceny, nejsou dostupné, dokud je sám dodavatel druhé straně neposkytne.


Na Nulisecu dnes každý den obchoduje 2000 firem z České republiky a Slovenska. A postupně se připojují společnosti z dalších zemí, jako je například Polsko. Digitalizace obchodu společností se rozšiřuje nezastavitelným tempem.


Nulisec.cz